Koalicija 27 koja okuplja 20 organizacija iz Crne Gore sa ciljem praćenja procesa pregovora u okviru pregovaračkog poglavlja 27 pripremila je sveobuhvatnu analizu situacije u oblasti životne sredine I klimatskih promjena.
Ovaj dokument predstavlja analizu napretka i ocjenjuje realizovane aktivnosti relevantnih institucija u oblasti životne sredine i klimatskih promjena u Crnoj Gori za period od osnivanja Koalicije 27, u aprilu 2016. godine do 25. decembra 2017. godine, sa generalnim osvrtom na postignuti nivo usklađenosti od početka pristupnih pregovora.
Analiza daje preporuke za jačanje procesa prenošenja i sprovođenja zakonodavstva EU obuhvaćenog Poglavljem 27. Svakako ovaj dokument nastoji i pojasniti suštinske probleme u pojedinačnim oblastima ovog poglavlja i ukazati na potrebu njihovog rješavanja tokom pregovora. Dodatno dokument se bavi i ključnim događajima u oblasti životne sredine i klimatskih promjena u Crnoj Gori i ti nalazi će Koaliciji 27 služiti kao osnova za pripremu Izvještaja iz sjenke za period april 2016 do kraja decembra 2017. koji će biti objavljen u aprilu 2018. godine.
Pristupni pregovori sa Crnom Gorom otvoreni su 29. juna 2012. godine. Do sada je otvoreno 30 pregovaračkih poglavlja od kojih su tri privremeno zatvorena. Međutim, od ukupno 35 pregovaračkih poglavlja, Poglavlje 27 smatra se najobimnijim i finansijski najzahtjevnijim poglavljem i još uvijek nije otvoreno. Pregovaračka pozicija države Crne Gore je upućena Evropskoj komisiji i u toku je njeno usaglašavanje shodno dobijenim komentarima od Evropske komisije.
Zaštita i očuvanje životne sredine predstavlja ključni izazov za jedinu ustavom proklamovanu ekološku državu na svijetu. Zakonodavstvo EU koje se odnosi na Poglavlje 27, sa preko 200 pravnih akata, daje priliku Crnoj Gori da opravda svoj ekološki status. Međutim, obim i dugoročni ciljevi pravnih tekovina EU u oblasti životne sredine zahtijevaju punu posvećenost Vlade. Da bi taj proces bio uspješan, donosioci odluka treba da postave životnu sredinu visoko na listi prioriteta, što sudeći prema zvaničnim Vladinim dokumentima, strateškim smjernicama, programima rada Vlade, a prije svega budžetom opredijeljenim sredstavima za ulaganja u životnu sredinu, nije slučaj. Čvrsta odlučnost i promjena dosadašnjeg kursa politike u ovoj oblasti biće neophodna da bi se riješili decenijama nagomilani problemi u oblasti životne sredine i odgovorilo na sadašnje i buduće izazove.
Kao osnov demokratičnog procesa u pregovorima, Evropska unija je prepoznala učešće civilnog sektora, čija zapažanja su vrlo često sadržana u Izvještajima o Crnoj Gori, a neka pitanja su prepoznata i kao zvanična mjerila (benchmarks) u kontekstu otvaranja ili zatvaranja poglavlja.
Stoga će organizacije okupljene oko Koalicije 27 nastaviti pažljivo da prate pripreme i pregovore kada budu otvoreni za pregovaračko poglavlje 27, upravo sa namjerom da se ukaže na suštinske probleme i predlože konkretna rješenja i pokuša da doprinese pozicioniranju životne sredine visočije u EU agendi Vlade Crne Gore. Već na proljeće ove godine objavićemo na bazi ove analize Izvještaj iz sijenke za poglavlje 27 koji će predstavljati naše viđenje napretka Crne Gore u ovoj oblasti u toku 2017 godine.
Analiza je dostupna na crnogorskom i engleskom jeziku na sledećim linkovima